תהליך רסטורציה של רהיטים

מאז ומעולם עבר מקצועי הרסטורציה מאב לבנו תוך שהסודות נישאים בתוך המשפחה, משמרים בתוכן את המהות המקצועית ואת חשיבות הפרטים הקטנים בחידוש כל רהיט. 

בניגוד לשימור רהיטים או שיפוץ סתמי כלשהו, הרסטורציה היא תחום עם אופי ועקרונות ייחודיים המבדילים אותה מכל מלאכה אחרת של חידוש רהיטים כמו לדוגמא שולחנות סלון. 

העקרונות המבדילים את מלאכת הרסטורציה מכל מלאכת שימור אחרת כוללים עבודה אישית על כל רהיט, עבודת יד מלאת אהבה וסבלנות. שלא כמו חידוש רהיטים המתבצע כיום בבתי מפעל רבים על ידי מכונות מתוכנתות היטב, הרסטורציה הינה מלאכה השומרת על אהבת האדם ליצירה וקידוש אמנות ומלאכת הידיים. 

שלא כמו במלאכות אחרות, עם המעבר לחידוש רהיטים במכונה גם הרסטורציה תאבד את כינויה ותהפוך ל"חידוש רהיטים" סתמי.

אופן העבודה של הרסטורטור

ערך נוסף המשמר את הרסטורציה במקומה הייחודי הוא האופן בו עובד הרסטורטור. בניגוד לתחומים אחרים ושלא כמו במלאכת השימור, הרסטורטור אינו מטשטש את פגעי הזמן ואת התיישנות החומר, נהפוך הוא.זהו תפקידו של הרסטורטור: הוא מכבד ומעריך את הזמן, הוא שומר עליו ובניגוד למלאכת השימור, במלאכת הרסטורציה יובלטו ההבדלים בין החדש לישן, יישמר הגבול בין הרהיט המקורי לבין הרהיט המחודש ולא ייעשו ניסיונות לטשטש את העבודה שבוצעה ברהיט.

הרסטורטורים נחלקים ביניהם על פי החומרים שעליהם הם עובדים: זכוכית או עץ, ברזל או כל חומר אחר עליו הרסטורטור עובד. כמו כן יכולים הרסטורטורים להתחלק ביניהם על פי התחום בו הם עוסקים. חידוש רהיטים הינו בין התחומים הבולטים והמשמעותיים ביותר בין ענפי הרסטורציה הפעילים כיום בשל חשיבותו הרבה לאדם והודות לתוצאות המשמעותיות והמרשימות שמוציאים הרסטורטורים תלת ידיהם.

ידע והיכרות מעמיקה עם הטכניקות

חידוש ריהוט עתיק אינו עניין של מה בכך ואינו תיאוריה הנלמדת בבתי הספר. חידוש ריהוט עתיק כגון ספות, ארונות ואפילו פינות ישיבה לגינה, מצריך ידע והיכרות מעמיקה עם הטכניקות השונות של חידוש העץ והמתכת, הריפוד והאבנים הטובות המשולבות בתהליך. כמו כן, ישנה חשיבות מרבית לאיכות החומרים בהם נעשה שימוש בתהליך החידוש והשיפוץ של כל רהיט. 

בחירת החומרים בהם נעשה שימוש גם היא מהותית לצורך ביצוע עבודת רסטורציה אמיתית. פחות הוא יותר - הגישה המרכזית בתהליך הרסטורציה מבקשת להתערב מעט ככל האפשר בחידוש הרהיט ובמראהו. 

כך ניתן לראות רהיטים רבים שעברו תהליך חידוש אולם בולט מתוכם הרהיט הישן ומהותו מורגשת בצורה ממשית.הרסטורטור המקצועי אינו מטשטש את הרהיט הישן ואינו מבטל את קיומו ועיצובו, נהפוך הוא. הרהיט הישן שומר על יופיו ועל הסגנון הייחודי לו ואילו החידוש מודגש ומובלט כחלק מעבודת הרסטורציה. 

חלק מעבודת הרסטורציה היא הגישה לרהיט גם לאחר חידושו. רסטורטור מקצועי יעניק את תשומת הלב הראויה לאופן התחזוקה של הרהיט גם לאחר מלאכת החידוש וינחה כיצד יש לפעול לשמירה על הרהיט המחודש.


כרטיסים נתמכים
תשלום מאובטח